page contents

Engeli dalışında kimler dalış yapabilir ;

Dalışa başlamak isteyenlerin arasında en çok merak edilen sorudur acaba ben dalış yapabilir miyim ? bu durum engelli bireylerde daha çok merak edilmektedir.

peki kimler dalış yapabilir. Engellilik durumlarına göre tekerlekli sandalyede bir miktar hareket kabiliyeti olan bir kişi olabileceği gibi, kör, sağır,dilsiz bir ya da birkaç uzvu olmayan bir aday dalış yapabilir.

Dalışlar tamamen eğitmen kontrolünde ve yardımcı dalıcı nezaretinde yapılır. Dalış öncesi kişinin engeline ve bu engelin engel durumuna göre dalış hakkında bilgilendirme brifingi verilir. özel kurallar belirlenir. kör,sağır,dilsiz bir kişi ile uzvu olmayan yada uzvunu kullanamayan engellilerin dalış sırasında uygulayacakları değişiklik gösterecektir.

Görüşü kısıtlı,görme engelli bir dalıcıyla sualtında işaretleşme sistemiyle iletişim kurulamaz, bunun için daha önceden belirlenmiş özel işaretleri dokunma yöntemiyle yapılır. Yine Ellerini kullanamayan bir dalıcı dalış esnasında kulaklarını eşitlemek istediğinde bunu yapamayacağı için onunla farklı bir sistem kurmak gerekir.

Durumu özetler nitelikte çok traji -komik bir olay yaşanmıştır.

İlk öğrencilerinden biriyle dalan acami eğitmen sık sık engelli dalıcıyı kontrol eder ve halinde bir problem görmez, aday sık sık gözlerini şaşı yaparak tepkisini dile getirmeye çalıştığından eğitmen çok hoşlandığını anlayarak dalışa devam eder. Çıktıklarında aday eğitmene “gözlerimle burnumu gösteriyordum niye kulaklarımı eşitlemedim acıdan ölecektim” der.

Bu olaydanda anlaşılacağı gibi engellilerle yapılacak dalışlar kişiye özel kuralları içerir.

Dalış yaparken nasıl hisettiniz ?

Bu soruya dalış yapan farklı engelleri bulunan kişilerin veridiği cevaplar

  • Dalmak o kadar güzel bir özgürlük ki ayaklarım yok sanki uçuyorum takla bile atabiliyorum. ( Bedensel Engelli )
  • Denize daldıkça özgürlüğünüzü daha fazla hissediyorsunuz, kuş gibi hafifsiniz.  ( Omurilik Felçlisi )
  • Deniz dibinde o kuma dokunmak, çok keyifli ve müthişti. ( Ortopedik engelli )
  • Deniz dibinde yumuşacık bişeye dokundum süngermiş çok ilginçti ( Ortopedik engelli )
  • Balıklara yem vermek ayrı bir keyifti deniz yıldızı ve deniz kestanesine Dokunmuşum müthişti.( Görme engelli )

Bunlar sadece bir kaçı onların mutluluklarını hislerini bizlerde onlarla yaşıyoruz aslında dalışa tanıştırdığımız herkeste bu hissi yaşıyor, yeni bir dünyanın keşfinin verdiği heyecanı görüyoruz fakat engellilerin engellerini bırakıp unuttuğu o anlar bizim için paha biçilemez...

Engelleri Kaldırın !